«Powrót

Wpadli kolejni oszuści paliwowi

Wpadli kolejni oszuści paliwowi

Wpadli kolejni oszuści paliwowi

Na zdjeciu widoczne urządzenia do odbarwiania oleju opałowego
Na zdjęciu widoczna linia do odbarwiania oleju opałowego

Dwa celne trafienia w oszustów paliwowych zanotowała w ubiegłym tygodniu bydgoska Kontrola Skarbowa. Przestępczy proceder ujawniony został dzięki czynnościom operacyjno-rozpoznawczym przeprowadzonym przez pracowników wywiadu skarbowego. Bez wątpienia jest to efekt wprowadzonego od sierpnia tego roku pakietu paliwowego, który zakłada szybkie i precyzyjne uderzanie w najbardziej dotkliwy mechanizm oszustw, wykorzystujący zasady opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw.

W pierwszym przypadku, w hali magazynowej znajdującej się w jednej z podinowrocławskich wsi, ujawniono czyn polegający na zlewaniu substancji płynnej z autocysterny do zbiorników na olej opałowy. Z zabezpieczonych w tracie dokonanego przez pracowników Wydziału Postępowań Przygotowawczych przeszukania kabiny pojazdu dokumentów wynikało, że w cysternie przewożone było blisko 26 tys. kg oleju smarowego, który transportowany był z Niemiec na Łotwę. Tym samym – przez zmianę przeznaczenia oleju oraz przeładowywanie wyrobów akcyzowych poza składem podatkowym – naruszone zostały warunki zwolnienia i zawieszenia poboru akcyzy. Na oszustwie przyłapano kilka osób w tym kierowcę oraz osoby zlewające ciecz do zbiorników. Z ich zeznań wynika, że proceder miał charakter cykliczny. Trwają czynności zmierzające do ustalenia organizatorów procederu. Na poczet przyszłych kar grzywien zatrzymano ciągnik siodłowy wraz z naczepą i ładunkiem.

W drugim przypadku, pracownicy wywiadu skarbowego i Wydziału Postępowań Przygotowawczych ujawnili w wyniku działań operacyjno-rozpoznawczych nielegalną linię produkcyjną, służącą do odbarwiania oleju opałowego z zamiarem późniejszego wykorzystania jako olej napędowy. Nie udało się zatrzymać osób odpowiedzialnych za zorganizowanie procederu, jednak na poczet kar zabezpieczono samochód osobowy BMW, ciągnik siodłowy wraz z naczepą (cysterna) oraz urządzenia i zbiorniki wykorzystywane do odbarwiania oleju wraz z ich zawartością, tj. ok. ponad 19 tys. kg.

W obydwu przypadkach brak jest na razie możliwości oszacowania uszczupleń podatkowych Skarbu Państwa, z uwagi na trwające badania laboratoryjne pobranych próbek cieczy. Warto jednak zauważyć, że na jednej cysternie lewego paliwa budżet traci około 35 tys. zł akcyzy i 30 tys. zł VAT.
 

Rejestr zmian